Saç Ekimi

Kellik ve saç dökülmesi bu günlerde   sık yaşanan estetik sorunlardan biridir. Saç dökülmesi ve kellik için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu ürünlerin kullanımı uzun vadede saçlara ciddi zarar verebilir. Aynı zamanda uzun vadede sonuç verir. Bu nedenle daha kalıcı çözümler aranıyorsa saç ekimi gibi çözümlere başvurulabilir.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin farklı sebepleri vardır. Hormonal değişiklikler ve genetik faktörler, kullanılan bazı kozmetik ürünler, saç boyaları ya da kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi ve kellik daha çok erkeklerde oluşsa da kadınlarda da oluşabilir.

Saç Ekimi Kime Yapılır?

Saç ekimi kellik ve yoğun saç dökülmesi durumunda yapılır. Özgüveni artırmaya yardımcı olur. Öncelikle hastanın beklentileri ve tercihleri dinlenir. Doktor ile gerekli tedaviler hakkında konuşulur.

Kadınlarda Kellik ve Saç Dökülmesi

Kellik durumu kadınlarda da oluşabilir. Bunun nedenli hormonal değişiklik, menopoz ve yaşlanma belirtileridir. Kadınlarda saç dökülmesi genellikle daha az görülür.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi kişiselleştirilmiş olan bir tedavi yöntemidir. Operasyon öncesinde deneyimli bir plastik cerraha danışılması gerekir. Cerrah mevcut sağlık durumu, alışkanlıklar, yaşam tarzı gibi konularda hastadan bilgi alır. Ayrıca cilt analizi testi yapılabilir. Operasyondan 3 hafta öncesi ve 3 hafta sonrasında sigara içilmemesi önerilir. Sigara içilmesi iyileşme sürecini yavaşlatır.

Saç ekimi öncesi anestezi uygulanır. Ardından ense bölgesindeki saçlı derinden kökleriyle  birlikte saç alınır. Daha sonra saç dökülmesi ya da kellik olan bölgede küçük iğneler yardımı ile küçük delikler açılır. Belirli alanlarından çok az miktarda alınan bu saç kökleri bu deliklere dikilir. Uygulama sırasında genellikle 100 ila 150 kök uygulanır. Uygulama sonrasında bandaj uygulaması yapılabilir.

Flap Cerrahisi:

Flap cerrahisi son 15-20 yıldır başarıyla uygulanan tedaviler arasındadır. Temelde saçsız deriye alınan saçlı deriler aktarılır.

Saç Ekiminden Sonra:

Uygulama sonrası ağrı ya da rahatsızlık hissiyatı oluşabilir. Eğer uygulama sonrası bandaj kullanıldıysa bu alana belirli aralıklar ile pansuman yapılır. Genellikle saçların yıkanması için 3 gün beklenmelidir. Yıkanmak için doktorunuza danışılması kesinlikle önerilir. Saçlı deride dikişler varsa bu dikişler 7 ila 10 gün içinde alınabilir. Ameliyat sonuçları tam olarak 8 ay içinde görülmektedir. Cerrahi işlem sonrası ilk 5-6 ayda saç dökülmesi görülmektedir. Bu durum normaldir ve geçicidir.

Fue Yöntemi ile Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Perkutan tekniği de olarak bilinen fue yöntemi kesi yapılmadan uygulanır. İnce iğneler  ile saç derisine ufak delikler açılır. Bu deliklere saç kökleri ekilir. Ekim işleminde genellikle enseden alınan saçlar kullanılır. Ekim sonrasında saçların daha doğal durması için işlem sırasında saçlar değişik açılarla ile ekilir. Uygulama sırasında saç çizgisi de doğal bir şekilde bırakılır. Bu teknikte kalıcı ve doğal sonuçlar alınır. Ayrıca uygulama ciddi etkilere neden olmaz. çok şişlik görülmez. Ayrıca iyileşme süreci de diğer yöntemlere göre daha kısadır.

Saç ekimi uygulamaları günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır. Ağrısız yöntemler daha çok tercih edilir. Başarılı sonuç almak isteniyorsa bir kaç seans gerekebilir. Doktor kişi için uygun tekniği ve seans miktarını belirleyecektir. Saç ekimi uygulamaları alanında uzmanlar  tarafından yapılmalıdır. Başarısız uygulamalardan sonra saçlarda dökülme ya da saç derisinde hasar oluşabilir. Ekim sonrasında saçlı deride kızarıklıklar ya da enfeksiyon riski  vardır. Bu nedenle enfeksiyon riskini azaltmak adına doktor antibiyotik reçete edebilir. Saç ekimi yaptırılması düşünülüyorsa alanında uzman bir doktora danışılmalıdır. Saç ve cilt tipi analiz edildikten sonra kişi için en uygun yöntem belirlenir.

Comments are closed.