Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Birçok kişi sakal ekiminin öncesi ve sonrası hakkında birçok soru sormakta ve haklı olarak bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu bağlamda yazımızda sakal ekimi, öncesi ve sonrası hakkında bilgiler bulabileceğiniz gibi bunun yanında “sakal nasıl ekilir, çıkacak sakallar nasıl görünür, sakal ektirme nasıl bir işlemdir, sakal ekiminde kullanılan yöntemler nelerdir” gibi sıkça sorulan sorulara cevap niteliğinde bilgiler bulabilirsiniz.

Sakal Ekiminden Sonra Sakallar Ne Zaman Çıkar?

Sakal ekimi gerçekleştikten sonra sakalların çıkması yaklaşık olarak 3 aylık bir süre zarfında gerçekleşmektedir ancak bu durum sekiz ve dokuzuncu aya kadar devam eden bir süreçtir. Çünkü kılların hepsinin alındığı zaman dinleme fazına geçmektedirler. Yani kılın nakil öncesinde aktif olması kılın nakil süreci ile birlikte pasif bir döneme geçiş yapar ve bu kılların hepsinin tekrar aktif faza geçmesi için farklı zaman aralıkları söz konusudur.
Sorunlu bölgeye nakledilen kıllar tüm özelliklerini korur, yani nakil olan kılın kalitesi ve niteliği ne ise nakilden sonra da bu özelliklerini korur.

Sakal Nasıl Ekilir?

Sakal ekimi lokal anestezi ile, yani sakal ekiminin yapılacağı bölgenin iğne ile uyuşturularak yapıldığı bir işlemdir. Sorunlu bölge veya sakal çıkmayan bölge belirlendikten sonra, ne kadar kıl köküne ihtiyaç olduğu hesaplanır, burada doğru olarak belirlenemeyen kök sayısı sakal aralıklarının düzensiz veya istenmeyen şekillerde görünmesine sebebiyet verebileceğinden sakal sıklığının ne düzeyde olacağı iyi ayarlanmalıdır. Sakal ve bıyık ekimi bu yönüyle saç ekimi ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Sakal ve bıyıkta kullanılan kıllar kulak arkasından ve ense köklerinden de alınmaktadır. Buradaki kılların dökülmemesinin nedeni ise hormonlara daha az duyarlı oluşlarıdır.

Sakal Ekiminde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

2000’li yılların başından itibaren kullanılan yöntemlerin oldukça ağrılı yöntemler olduğu söylenebilir, elde edilen sonuçların da tatminkar olmayışı sakal ve bıyık ekimi konusunda birçok kişinin tedirgin adımlarla ile bu soruna yanaşmasına neden olmuştur. Ancak 2004 yılından itibaren FUE yöntemi ile kılların tek tek alınmasına esasına dayanan bir yöntem geliştirildi. Bu yöntemde diğer yöntemler gibi herhangi bir kesme ve dikme işlemi söz konusu değildir. FUE yöntemi ile yapılan sakal ve bıyık ekimi işlemlerinde tek tek alınan kıllar açılan kanallar ile sorunlu bölgelere nakil edilir. Açılan kanallar oldukça küçük ebatlarda olduğu için iz kalması gibi bir sorun oluşmamaktadır.

Comments are closed.