Saç Ekim Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi günümüzde yaygın olarak kullanılan basit bir cerrahi yöntemi olarak bilinir.  Genellikle erkeklerin fazla tercih ettiği saç ekimi işin uzmanları tarafından yapılırsa daha iyi sonuçlar verebilecektir.

Saç ekimi yapılan bireye işin uzmanları tarafından çeşitli bilgilendirmeler yapılması gerekmektedir. Aynı gün içerisinde taburcu edilen bireye iyileşme sürecinin hızlanması için çeşitli ilaçlar kullanılması tavsiye edilir. Saç ekimi bir günlük gibi kısa bir zaman olup iyileşmesi oldukça fazla zaman almaktadır. Saç ekimi yaptıran bireyin sonrasında oldukça dikkatli olması gerekmektedir.  Kişi ekim yapılan bölgeyi mutlaka açık bırakmalıdır. Sadece bununla kalmayıp dışarı çıktığında, kalabalık ortamlarda ve toplu taşıma amaçlarında herhangi bir çarpmaya maruz kalmamak için şapka ya da bone gibi aksesuar takması önerilmektedir. Saç ekimi boyunca kişinin hiçbir şekilde alkol almaması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Saç ekiminden sonra o bölgeye pansuman yapılması çok önemlidir. Kişi saç ekiminden üç gün sonra ılık su ile saçlarını yıkayabilir. Saç yıkama esnasında ekim yapılan bölgede oluşan kabuklar zamanla dökülmeye başlamaktadır. Saç ekimin operasyonundan sonra kişi kesim yaptıracaksa mümkünse ilk üç ay sadece makas yöntemi ile kesim işlemini yaptırabilmektedir. Eğer daha fazla kısaltma yapılmasını isterse usturaya vurmak için altıncı ayı beklemek zorundadır. Boya işlemi yaptırmak isteyen birey için altıncı ayı geçirmek zorundadır. Saç ekiminden sonra ilk bir hafta mutlaka sırt üstü yatmak gerekmektedir. Yüz üstü ya da yan pozisyonlarda yatmaktan kaçınmak ve ekim yapılan bölgeye kesinlikle yastık değmemesi gerekmektedir.

Saç ekim operasyonundan sonra ilk bir ay içerisinden saçlarda dökülmeler olabilmektedir. Bu dökülen saçlar bireyleri korkuya düşürmektedir. Böyle durum karşısında bireyler uzmanlar tarafından bilgilendirilmeli dökülen saçların yerine yenisi çıkarak üç ay içerisinde gözle görülür bir şekilde uzama görülmektedir.

Comments are closed.