Saç dökülmesi

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda görünüm kaygısıyla beraber, yaşlanmayı düşündürdüğünden dolayı önemli bir motivasyon kaybına neden olan bir durumdur. Saç dökülmesi erkeklerde kelliğe kadar ilerlerken, baş kısımda tepeden açılma diye adlandırılan ya da yanlardan dökülmelerin gözlemlendiği yer yer dökülmelerin yaşandığı bir süreç olmaktadır. Saç her kültürde oldukça fazla ciddi bir yer tutmuş, saç bakımına önem verilmiş, kadının ve erkeğin saçları farklı mezheplerde bir kültürel sembol olarak da kullanılmıştır. Bu neden modern tıbbın gelişmesi ve alternatif tıbbın devre girmesi ile beraber kelliğe çare ve saç dökülmesine çözüm için saç ekim yöntemleri kullanılmaktadır.

Saç dökülmesinin sebepleri

Latince alopecia olarak adlandırılan saç dökülmesi, yapılan araştırmalar doğrultusunda artık 18’li yaşlarda bile görülebilmektedir. Saç dökülmesi en önemli nedenlerin arasında genetik etkenler vardır. Saç ve kıllar erkeklik hormonu olan testesterona bağlı olarak gelişim gösterirler fakat bu hormonun fazla salgılanması saç dökülmelerine veya tam tersi fazla kıllanmaya ne olmaktadır. Kadınlarda da bulunan testesteron hormonu fazla salgılandığında saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca saç dökülmesinin sebepleri mevsimsel geçişlere, strese, doğuma, beslenme düzenine, cilt hastalıklarına, kanser tedavilerine ve travmalara göre oluşabilmektedir.

Bu tür durumlarda, en çok tercih edilen yöntem saç ektirme ya da saç nakli diye adlandırılmış olan uygulamadır. Herhangi bir sebepten kaynaklı saçsız kaldıysanız, genellikle kesin çözüm sağlayan saç ekimi yaptırabilirsiniz.

FUE tekniği ile Saç Ekimi

Saç ekimi işleminden önce ilk olarak saç incelenir ve analiz edilir. İki kulak arası ve ense kısmının en üst bölgesinde kalan kısım, en yoğun kıl köklerinin bulunduğu ve genetik olarak dökülmenin en az olduğu sağlam kökleri barındırmaktadır. İşlem yapılacak bölgeye kanallar açılmakta ve bu mikro motorlar yardımı kök ekimi gerçekleştirilmektedir. Her hangi bir iz kalması ya da operasyon sırasında kişinin bir ağrı hissetmesi söz konusu olmamaktadır. Saç ekimi operasyonu ardından hasta dilediği zaman sosyal yaşantısına dönebilir. Saç dökülmesine çözüm için en çok tercih edilen seçenek olan saç ekimi, FUE tekniği ile çok daha çabuk ve başarılı gerçekleştirilmektedir.

Comments are closed.