Saç Dökülmesi Genetik Midir?

Saç Dökülmeniz Genetik Mi?

Genetik saç problemi yaşayan kişilerde genellikle ailelerinde de saç dökülmesi yoğun şekilde görülmektedir.

Saç dökülmesi sadece genetik faktörlere bağlı olmayıp aynı zamanda strese, çeşitli hastalıklara, hormonal bozukluklara, hamilelik ve menopoza bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir.

Genetik saç dökülme sorunu hem anne tarafından hem de baba tarafından size aktarılmış olabilmektedir.

Ailenizde saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler bulunmuyorsa bu sizde görülen saç dökülmelerinin genetik olmayacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü bazı genler büyükanne veya büyükbabadan da aktarılabilmektedir.

Genetik Saç Dökülmesinin Sebepleri

Genetik saç dökülmesi DHT denen vücudumuzdaki bir hormondan dolayı gerçekleşmektedir. DHT hormonu saç köklerini tahribata uğratarak saçların dökülmesini sağlamaktadır. Genetik saç dökülmeleri DHT hormonuna karşı dayanıksız olan kişilerde daha fazla oranda görülmektedir.

Genetik Saç Dökülmesini Tetikleyen Faktörler

Genetik saç dökülmesi temelde DHT hormonundan kaynaklanmasına rağmen sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, vitamin ve mineral eksikliği gibi sebeplerden de kaynaklanabilmektedir. Ayrıca mevsimsel saç dökülmeleri, hastalıklara bağlı dökülmeler ve yanlış şampuan kullanımıda genetik saç dökülmesini tetikleyen etkenler arasında bulunmaktadır. Genetik saç dökülmesi tedavi edilmesi veya kontrol altına alınması gereken ciddi bir durumdur.

Genetik Saç Dökülmesinin Tedavisi

DHT hormonu aşırı derecede olduğu zaman saçların dökülmesine sebep olmasına rağmen normal düzeyde vücutta bulunması zorunludur. Çünkü DHT hormonu sayesinde erkeklerde ses kalınlaşması, sakalların çıkması, sperm üretimi ve kasların gelişimi sağlanmaktadır. Bu sebeple genetik saç dökülmesinin tedavi edilmesi için DHT hormonunun belirli bir düzeye çekilmesi gerekmektedir. DHT hormonunun tamamen ortadan kaldırılması insan sağlığı için risk oluşturduğundan dolayı sadece kısmi oranda azaltılması sağlanabilmektedir. Ayrıca genetik saç dökülmelerinin önlenmesi için piyasa da satılan minoksidil benzeri çeşitli ilaçlar kullanılmakta ve genetik saç dökülmesi tedavisi için oldukça etkili olmaktadır.

Comments are closed.