Kuru Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?

Kuru saçların bakımı nasıl olmalıdır diye merak edenlerin bilmesi gereken pek çok konu bulunuyor. Bunların yapılmasıyla saçlarınızdaki kuruluk sorununun kısa sürelerde bittiğini göreceksiniz.

Evde Bakım Maskesi:

Kuru saçlar için bakım maskeleri bulunur. Bu bakım maskelerini kullanarak saçlarınızın kısa sürede nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu maskelerden sonra saçlarınız daha sağlıklı gözükecek ve ışıldamaya başlayacaktır. Bunun için ise evdeki basit malzemeleri kullanabilirsiniz. Saça nem katan maskeyi yapmak için ise sadece yumurtaya ve zeytinyağına ihtiyaç vardır. Bu iki karışım saçlara iyice sürülerek, 15 dakika kadar bekletilmelidir. Daha sonra ağır olmayan bir şampuanla saçlar yıkanır. Bu yöntem yani kuru saçlar için maske düzenli olarak yapıldığında iyi sonuçlar alınmaya başlayacaktır.

Saç Kremleri Kullanın:

Kuru saç problemi yaşayan kişilerin mutlaka saç kremlerinden destek almaları gerekir. Zamanla güneşin etkisiyle daha da kuruyan saçların ancak bu şekilde nemlendirilmesi tamamlanabilecektir. Saçların yeterli nem oranına ulaşmaması ise saçlarda kurumaya neden olur. Bu yüzden piyasada kuru saçlar için saç kremleri satılmaktadır. Bu ürünlerden kendi cildinize uygun olanları seçerek işe başlayabilirsiniz. Bu kremlerin gün içinde 2 defa kullanılması yeterli olacaktır. Dilerseniz bu ürünlerin yanında doğal olan yağları da kullanabilirsiniz.

Perma ve Fönden Uzak Durun:

Saça en çok zarar veren şeyler arasında perma ve fön sayılmaktadır. Özellikle fönlerin sık yapılan işlemlerden olması saçı fazlasıyla yorar. Zamanla eski yapısını kaybeden saçlarda dökülme sorunları yaşanabilir. Bu yüzden zorunluluk durumuyla birlikte ayda 1 olmak üzere fön çekilmesi önerilir. Haftada birkaç kez olmak üzere fön çektirmek, hele hele kuru saçlar için çok zararlı sayılmaktadır. Bu tavsiye kuru saçlar için bakım önerileri arasında sayılır. Kuaförlerin belirttiği bir yöntem olan bu tavsiye, saçlarınızın ömrünü uzatan şeyler arasında sayılır. Özellikle kadınlar arasında oldukça popüler olan perma, saçı yaktığı için tavsiye edilmeyen şeylerdendir. Yapılsa dahi mutlaka aralıklarını sık tutmamak gerekir. Daha çok belirli yıllarda bu işleme devam edilmelidir.

Saçlarınıza Masaj Yapın:

Saçları yıkama tekniği kuru saçlar için oldukça önemli detaylar arasında sayılır. Bu kişiler saçlarını yıkadığı sırada saç diplerine masaj yaparak, bu bölgenin aktif bir hale gelmesini sağlayabilirler. Ayrıca saçları şampuanlama işleminden sonra ılık suyla yıkamak doğru bir tercih olacaktır. Ilık suyla yıkanan saçların kırılma sorununu daha az yaşadığı görülmüştür. Sizlerde kırılma sorunundan şikayetçiyseniz, saçlarınızı yıkama stilinizi gözden geçirmelisiniz.

Comments are closed.